2024.11.21.

A térdízület stabilitásáért felelős szalagok közül az első és hátsó keresztszalag egymást keresztezve köti össze a combcsontot és a sípcsontot, gátolja a térd túlzott előre és hátra mozdulását, beforgatását, az oldalszalagok funkcióit kiegészítve az oldalirányú kimozdulását. A térd középső részén, az ízületi tok belsejében helyezkednek el. Rendkívül erős rostos szövetek, a keresztszalag-szakadás mégis gyakori sportbaleset, különösen az elülső keresztszalag részleges vagy teljes szakadása, míg a hátsó keresztszalag ritkábban vagy kevésbé súlyosan sérül.

A térd keresztszalag-szakadás fajtái: részleges és teljes
A keresztszalag-szakadás fajtáit egyrészt aszerint csoportosítjuk, melyik keresztszalag szakadt, másrészt a szakadás mértéke szerint. Eszerint beszélhetünk az

1. elülső keresztszalag részleges és teljes szakadásáról,
2. hátsó keresztszalag részleges és teljes szakadásáról.
A sérülés a kialakulását tekintve lehet továbbá
1. akut: friss szakadás
2. krónikus: korábbi kezeletlenül hagyott, spontán és részlegesen (rosszul) gyógyult sérülés

Mitől alakul ki a keresztszalag-szakadás?
A keresztszalagok teherbírása igen nagy, mérések igazolták, hogy 1800 N erő szükséges az elülső keresztszalag elszakításához. Tehát ekkora vagy ennél nagyobb erőbehatás éri a következő helyzetekben:
csavarodás,
oldalirányú kimozdulás,
hirtelen megállás,
ugrás után rossz talajfogás,

Nagy esély van ilyen mozdulatokra az alábbi sportágaknál, akár amatőr sporttevékenység során is:
síelés,
kosárlabda,
kézilabda,
labdarúgás

Hátsó keresztszalag-szakadás emellett jellemzően motoros balesetek következménye.

A keresztszalag-szakadás tünetei
A térd keresztszalag-szakadás tünetei között általános a sérülés pillanatában hirtelen fellépő fájdalom és az ezt követő térdgyengeség, a sérült sokszor nem képes lábra állni. Az elülső és hátsó keresztszalagok hasonló módon sérülnek és hasonló tünetekkel járnak.
a szakadást sokszor pattanó hang kíséri (csak a sérült hallja),
további mozgatásnál is kattogó hangot hall,
bedagad a térd,
instabillá válik a térdízület.

Hátsó keresztszalag-szakadás esetén ezek a tünetek enyhébbek, ám idővel erősödnek, és a gyógyulás ilyenkor is hosszú ideig tart.

Krónikus keresztszalag-szakadás esetén
folyamatos bizonytalanság érzés,
különösen egyenetlen talajon, lépcsőzéskor
gyakori megbicsaklás, kiugrás

Részleges keresztszalag-szakadás esetén a térd részben terhelhető, mozgatható, de fájdalommal jár, csak bicegéssel kivitelezhető.

Hogyan diagnosztizálják a keresztszalag-szakadást?
Az orvos meghallgatja a beteg panaszait, a sérülés körülményeit, esetleges korábbi sérülést, kórelőzményt. Az elsődleges fizikális vizsgálat során szemrevételezi a duzzanatot, tapintással, nyomással átvizsgálja a térdet, ellenőrzi az instabilitás mértékét, és speciális teszteket végez a keresztszalag-szakadás gyanújának igazolására. Bizonytalanság esetén artroszkópos beavatkozással lehet meghozni a végleges diagnózist. Melléksérülések (meniscus, oldalszalagok) gyanúja esetén kerül sor röntgen, MRI, ultrahang vizsgálatra

Hogyan kezelhető a keresztszalag-szakadás?
A keresztszalag-szakadás műtéttel vagy konzervatív kezeléssel történik. Az ortopéd szakorvos dönt arról, hogy az adott sérülés ellátására melyik megoldás hozza az optimálisabb eredményt. A döntésnél a sérülés mértéke mellett figyelembe veszi, milyen terhelésnek kell eleget tennie majd a térdnek a továbbiakban.

1. Műtét esetén artroszkópos beavatkozással a szakadt keresztszalagot a comb egyik inával pótolják. Teljes szakadás esetén, valamint aktív sportolók, a térd erős igénybevételekor többnyire műtétre, szalagplasztikára kerül sor. A rehabilitációhoz szigorúan hozzátartozik a műtétet követően fizikoterápia és gyógytorna.
2. Konzervatív gyógymód részleges keresztszalag-szakadás esetén javasolt, ha nincs instabilitás érzés. Ennek lépései:
pihentetés, fájdalomcsillapítás
fizikoterápia (lézer, ultrahang)
gyógytorna
térdrögzítő viselése

Mennyi időt vesz igénybe a keresztszalag-szakadás gyógyulása?
1. Keresztszalag-szakadás műtét utáni felépülés több szakaszban zajlik: 3 hétig szükséges a térd tehermentesítése (mankó használata), majd a 6. hét végéig oldalsínes rögzítő viselése, 8.héttől kerékpározás, 12. héttől úszás bevezetése. Munkába való visszatérés ülőmunka esetén 4-6. hét után, nehéz terhelés, sportolás a 8-12. hónap után lehetséges. Gyógytorna a műtétet követő napon kezdődik.
2. Konzervatív kezelés esetén (részleges szakadás után) 12 hét a gyógyulási idő a mindennapi tevékenységek végzéséhez, sportolás szükséges izomerő visszanyerése a 6. hónapig is eltart.

Gyógytorna gyakorlatok a keresztszalag-szakadás műtét utáni felépüléshez
A gyógytorna kezelési terv része, melyet az orvos és a gyógytornász állít össze. Sajátítsuk el a gyógytornász segítségével az otthon végezhető gyakorlatokat. Különböző gyakorlatok segítik a felépülést műtét és konzervatív kezelés esetén! A gyakorlatok célja
letapadások megelőzése
térd hajlításának elérése több fokozatban
combizom erősítése a térdszalagok támogatás
egyensúlyérzék, testérzékelés fejlesztés
terhelhetőség elérése

 

Bach Tamás sportmasszőr,

Bach Tamás sportmasszázsterapeuta,

mTm Stúdió,

mTm Sportmasszázs Stúdió,

Bach Tamás mTm Stúdió