2025.04.02.

Iliotibialis szalag szindróma (ITBS)

Az iliotibiális szindróma (ITBS) elég gyakori sérülés a futók körében. A fájdalmat a páciensek égő érzésként írják le.

Korábbi kutatások azt feltételezték, hogy az ITBS oka az ITB oda-vissza csúszkálása a combcsont külső felszínén (traumatizálva ezzel az alatta lévő bursát), a legutóbbi kutatások szerint azonban az ITBS-nek más oka van.

Fairclough MRI-vel vizsgálta pácienseit, s kiderült, hogy ami elsőre az ITB előre-hátra csúszkálásának tűnik térdhajlítás közben, az valójában csak a combpólyafeszítő izom (TFL) és a nagy farizom (m. gluteus maximus) változó feszülésének játéka.

Amikor a térd nyújtva van, a TFL nagyobb erővel hat az ITB-re, mint a nagy farizom, így ilyenkor az ITB elülső része húzódik jobban, majd amikor a térdet 30 foknál jobban behajlítjuk, akkor már a nagy farizom hat nagyobb erővel az ITB-re, ezáltal annak hátsó része húzódik jobban. Az erőhatás áttevődése az elülső rostokról a hátulsó rostokra adja azt az illúziót, minta az ITB előre-hátra csúszkálna.

Michaud szerint az ITBS-nél jelentkező fájdalom oka inkább enthesopathia (az ín tapadásának környékén jelentkező fájdalom, gyulladás) lehet, hasonlóan ahhoz, mint amikor az Achilles-ín tapadásánál jelentkezik érzékenység, ill. a fájdalom forrása lehet még az idegekkel sűrűn behálózott, zsíros szövet folyamatos, ismétlődő nyomása az ITB alatt.

Fairclough-ék a legtöbb szakirodalom által említett gyulladást cáfolják, szerintük maga az ITB nem gyulladt és nincs bizonyíték bursitisre vagy gyulladásra a külső vaskosizom (m. vastus lateralis) környékén sem.

A lehetséges biomechanikai okok feltérképezéséhez Ferber és társai 3D-s mozgásanalízist végeztek 35 futón, akik mind ITBS-sel szenvedtek és összehasonlították az előláb, a térd s a csípő mozgását 35 egészséges, korban hozzájuk hasonló futóval. A sérült csoportban jelentősen nagyobb volt a térd berotációja és a csípőízületi közelítés mértéke, miközben az előláb pronációjában nem volt jelentős különbség. Valójában az ITBS-sel szenvedő futóknál az előláb everziója (boka befelé billenése) valamivel kisebb volt, mint a kontroll csoporté, ami alapján azt gondolhatjuk, hogy ez a típusú sérülés inkább magas boltozatú futókat érint (saját tapasztalatom ezt nem igazolja).

Mivel az ITB nagyon erősen tapad a combcsont alsó végéhez, a túlzott csípőízületi közelítés a támaszkodó fázis alatt (a sarok talajra érkezésétől a láb talajról való elemelkedéséig tartó fázis) növeli a nyúlási feszülést a szalag teljes hosszában, miközben a megnövelt térd berotáció megnövekedett torziós feszülést okoz az ITB térd felőli végén. És ennek a két dolognak a kombinációja (nyújtás felül + torziós feszülés alul) megnöveli az ITB nyomását a térd külső része felé. S mivel nem volt különbség a térd hajlításának legnagyobb szögében, Michaud egyet ért Fairclough kutatásával és ő is megkérdőjelezi azt, hogy az ITB előre-hátra csúszik térdhajlítás közben.

A részletes 3D-s mozgásanalízis alapján Ferber és kollégái azt mondják, hogy a csípőízületi távolítók és kirotátorok erősítése fontos szerepet játszhat az ITBS kezelésében. Ez megegyezik Fredrickson kutatásával, aki megmutatta, hogy egy hat hetes csípőízületi távolító gyakorlatos erősítés 51%-kal növelte az izomerőt és a 24 futóból 22-nél teljesen meg is oldotta a problémát!

Az erősítő gyakorlatok fontos szerepet játszhatnak az ITBS kezelésében, ugyanakkor alapvető fontosságú a csípőízületi távolítók flexibilitása is, mert a TFL, a középső farizom és a nagy farizom feszessége növelheti az ITB-re ható erőket.

Egy kísérlet során Falvey és társai boncolás közben nyúlásmérőket helyeztek húsz darab, frissen elhunyt testbe és megnézték, hogyan reagál az ITB három különböző irányú nyújtásra. Szintén megmérték a TFL / ITB aponeurosis rugalmasságát is UH-gal, amikor sportolók csípőízületi távolítójának csúcsösszehúzódását nézték.

Megállapították, hogy az ITB különösen merev és ellenáll a nyújtásnak, mivel max. 0.2%-ot nyúlt a csúcsterhelés során. Az ITB szalagban található fasciális rész extrém rugalmatlansága miatt Michaud azt vallja, hogy az ITBS azon kezelési módjai, ahol a feszülést direktben az ITB-n próbálják csökkenteni, nem megfelelőek, mivel nem az okot kezelik, hanem a tüneteket!

Michaud szintén megállapítja, hogy a hatékonyság érdekében az ITB izmos részében a feszülést masszázzsal vagy triggerpont technikákkal lehet csökkenteni.

Ahogyan több tanulmányban is megtalálható, a mélyszöveti masszázs, kiegészítve az otthoni gyakorlatokkal, (pl.: SMR-henger; TFL nyújtása fasciagolyóval vagy golflabdával) gyorsabb és hatékonyabb nyújást eredményez.

Bach Tamás sportmasszőr,

Bach Tamás sportmasszázsterapeuta,

mTm Stúdió,

mTm Sportmasszázs Stúdió,

Bach Tamás mTm Stúdió


Fedezzen fel többet mTm Sportmasszázs Stúdió-tól

Iratkozzon fel, hogy a legfrissebb bejegyzéseket megkapja e-mail-címére.

error: Elnézést, ez a tartalom szerzői jogi védelem alatt áll. A másolás nem engedélyezett. Köszönjük megértését!